Mi a Szenior Örömtánc?

A Szenior Örömtánc nem társastánc időseknek, hanem társasági tánc. Kifejezetten az érettebb korosztály számára kifejlesztett kíméletes mozgásforma, mely igazodik a korosodó szervezet sajátosságaihoz. A koreográfiákban nincsenek akrobatikus elemek, ugrások, gyors forgások, bonyolultabb lépéskombinációk.

Nem igényel sem előzetes tánctudást, sem állandó partnert. A nemek arányától függetlenül mindig az éppen jelenlévők táncolnak együtt. Nem tánctanfolyam, hanem egy olyan táncklub, ahol egyedi koreográfiákat tanulnak és táncolnak a résztvevők.

Milyen táncokat táncolunk és milyen zenére?

A Szenior Örömtánc órákon páros táncokat, körtáncokat, sortáncokat (line dance), négy- vagy hatpáros táncokat (square dance) és kontratáncokat táncolunk. További sajátossága még, hogy a páros táncoknál a koreográfiába beépítetten történnek a partner- és párcserék.

A zenék változatos stílusúak, különböző korokból és kultúrákból származnak. Szerepelnek köztük klasszikus művek és népzenék, régi és mai slágerek, keringők, polkák és tangók, indulók, swing, rock & roll és latin ritmusú számok. Az egyszerűsített lépésekben is fellelhetők a különböző stílusokra jellemző alapok, így a különböző eredetű táncok hangulatát mind-mind átéljük.

A formációs jellegű táncokat kiegészítik az ülve is táncolható formák, melyeket pihenőként beiktatva elkerülhető résztvevők túlterhelése.

Hogyan alakult ki a Szenior Örömtánc?

A Szenior Örömtánc kialakulása múlt századba nyúlik vissza.

Megálmodója Ilse Tutt 1911-ben született Thüringiában. Fiatal korától kezdve lelkesen táncolt, elsősorban néptáncot. Férjét elvesztette a háborúban, négy kisgyermeket nevelt egyedül, amikor tanári diplomát szerzett. A 1961-ben, a berlini fal építésének idején áttelepült az akkori NSZK-ba. Nyugdíjas éveit sem töltötte tétlenül, fiataloknak tartott tánctanfolyamokat a népfőiskolán.

Egy napon a 90 éves anyósa így szólt hozzá: „Ilse, nem tudnál nekünk, időseknek való táncot is tanítani?” Ilse fejébe szöget ütött a gondolat, és néhány elkötelezett hölgytársával fáradhatatlanul és lelkesen táncolt idősekkel. A táncdélutánoknak hamar híre ment, sokfelé meghívták, és a sajtónak és televíziónak köszönhetően reflektorfénybe került ez a forradalmian új táncstílus, melyet az idősebb korosztály is erőfeszítés nélkül, örömmel tud művelni. Ilse hamarosan megismerkedett a Németországban élő, dán származású táncpedagógussal, Inger-Merete Gerwiggel. Együtt dolgozták ki a szeniortánc módszertanát és képeztek szeniortánc-oktatókat.

A módszertan sportorvosok és pszichológusok szakmai támogatásával, kihangsúlyozva annak sokoldalú, terápiás hatását, hivatalosan is elismertté vált. 1976-ban a Német Szeniortánc Szövetség megalakulásával kezdetét vette a Szeniortánc nemzetközi térhódítása.

Hogyan terjedt el a nagyvilágban a Szenior Örömtánc?

A Szeniortánc németországi sikere után néhány év alatt elterjedt Nyugat-Európában. Az országos szövetségek megszületése után 1996-ban megalakult a Nemzetközi Szeniortánc Szövetség „International Senior Dance Committee” (ISDC) 14 tagországgal, melyek közt az európai országokon kívül (Németország, Svájc, Ausztria, Belgium, Hollandia, Luxemburg, Franciaország, Olaszország, Dánia, Finnország, Norvégia, Svédország, Lettország) egy német kolóniának köszönhetően Brazília is szerepel. A fenti országok három évente tartják világkongresszusukat „International Senior Dance Congress”.  A legutóbbi találkozón hazánkat egyedüli magyar résztvevőként a Szeniortánc hazai meghonosítója, Csirmaz Szilvia képviselte. A következő kongresszus házigazdája 2019-ben Norvégia lesz, remélhetően már népesebb magyar résztvevővel.

Hogyan került Magyarországra a Szenior Örömtánc?

Hazánkban az első, és több évig egyetlen hivatalos szeniortánc-oktató, Csirmaz Szilvia Ausztriában szerezte meg az oktatói, majd a referensi képesítést. Hosszú szervezőmunka után,  az Alsó-Ausztriai Szeniortánc Szövetség támogatásával megtartott első oktatói képzés résztvevői 2017. áprilisában vették át oklevelüket Budapesten. Még ez év szeptemberében megtartották az I. Országos Szenior Örömtánc találkozót Szigetmonostoron közel 400 résztvevővel.

A Szenior Örömtánc, mint komplex egészségvédő program

A Szenior Örömtánc amellett, hogy kitűnő szórakoztató, szabadidős tevékenység, komplex egészségvédő program. Jótékonyan hat testre, lélekre és szellemre egyaránt.

TEST
Mint kíméletes sporttevékenység, növeli az állóképességet, erősíti az izmokat, javítja az egyensúlyérzéket és a mozgáskoordinációt. Tánc közben fokozódik a szívműködés és a keringés, javul a harántcsíkolt izmok és szívizom anyagcseréje, elmélyül a légzés, javul a szervezet oxigén és tápanyag ellátása, felgyorsul az általános anyagcsere. A tánc olyan a mozgásforma, amely minden izomcsoportot átfogóan megmozgat, még az arcizmokat is. Az egyensúly megtartásához a törzs tartóizmai és a lábizmok intenzív munkája szükséges, hatására javul a testtartás.

LÉLEK
Az állóképesség növelése mellett a stressz oldására, a hangulat javítására is alkalmas ez a mozgásforma. Idegrendszerünk fájdalomcsillapító, örömélményt segítő és energetizáló biokémiai anyagokat termel (endorfin, szerotonin, dopamin). Az immunstimuláló interferonnak köszönhetően fokozza a védekezőképességet, beindítja öngyógyító folyamatokat, elősegíti a fertőzések elkerülését.

SZELLEM
A lépések memorizálása, mint tanulási folyamat, segít a szellemet frissen tartani, javítja az emlékezőképességet, a gondolkodási készségeket. Az összetett mozgáskoordinációt, egyensúlyozást, koncentrációt igénylő aktivitás hatására javulhatnak az idegsejtek közti kapcsolatok, megtörténhet az idegpályák „újrahuzalozása”. A memória romlásával a preverbális (beszéd előtti), a zenei memória marad a legtovább érintetlen. Ismert és kedvelt zenék hallgatásával előhívhatók a régi emlékek, működésbe lépnek és gyakoroltathatók egyes még meglévő, de szunnyadó készségek, képességek. Nemzetközi tudományos kutatásokkal igazolták, hogy a rendszeres tánctanulás hatékony védelmet nyújt az időskori szellemi hanyatlás ellen.

KÖZÖSSÉG
A Szenior Örömtánc klubok közössége az együttes élmény, a megértés, elfogadás, bizalom, a közös sors átélésével nyújt lelki támogatást, enyhíti a magányosság, a kiszolgáltatottság érzését. A páros táncok koreográfiáiba beépített partnercseréknek köszönhetően növeli az alkalmazkodó és empátiás készséget.

Kinek ajánljuk a Szenior Örömtáncot?

A Szenior Örömtáncot alapvetően az érettebb korosztály számára fejlesztették ki, de jó szívvel ajánljuk mindenkinek, aki

– nem tanult táncolni, de nagyon szeretne, mert az táncaink lépései egyszerűek, könnyen megtanulhatók

– tanult táncolni, de egy intenzív műfaj mellett vagy helyett kíméletes mozgásra vágyik, mert mozdulatainkban nincsenek akrobatikus elemek, gyors forgások, bonyolult lépéssorok

– biztosra megy, mert hozzánk nem kell partnert hozni

– szereti a változatosságot, mert a repertoárunkban a világ minden tájáról, különböző korokból és kultúrákból származó táncok szerepelnek

– zenei téren mindenevő, mert különféle stílusú zenékre táncolunk, klasszikusokra és mai slágerekre, keringőre, polkára és tangóra,  swingre, rock & rollra és latin zenére

– szeretett táncházba járni, mert velünk különböző népek táncait is eljárhatja

– vágyakozva nézte a kosztümös filmekben a francia négyest, mert a koreográfiánk közt kontratáncok és square táncok is szerepelnek.

Mindenkinek, aki szereti a zenét, szeret mozogni és szereti a társaságot.